خوراک ویژه گوساله SFC

خوراک مخصوص گوساله (Calf Special Feed)

( خوراک در زمان اسهال و تقویتی و جلوگیری از درگیری به ضعف عمومی بدن و تلف شدن )

Feed analysis

CP% NEG Mcal/kg EE% Ca% P% CF%
۱۲ ۱٫۵ ۲٫۸۹ ۲٫۸۲ ۰٫۴۵

۵٫۱۳

 

ترکیبات:

پروبیوتیک ارگانیک حاصل از تخمیر شیر، نمک ، اسانس مجاز خوراکی ،  مکمل و بافر مخصوص

گوساله و سایر افزودنی های مجاز خوراکی .

 

مقدار مصرف :

– به ازاء هر رأس گوساله روزانه ۲۰ گرم ، از یک الی۱۴ روز بعد از تولد و در

مواقع استرس ، کم اشتهایی و ضعف عمومی ۳۰۰ گرم سه بار در روز

– طبق تجویز دام پزشک یا متخصص تغذیه .

 

روش مصرف :

۱۰۰ گرم از پودر S.F.C را در نیم لیتر آب یا شیر با دمای ۴۰ درجه مخلوط کرده پس از

چهار دقیقه با شیر خوران مناسب (خروجی شیر خوران می بایست حدود نیم تا یک سانتیمتر

باشد ) به گوساله بدهید.

– تذکر : مواظب باشید در هنگام خوراندن ، محلول باعث خفگی گوساله نشود.

 

بسته بندی :

– هر کارتن شامل ۴ بسته نیم کیلو گرمی می باشد .

 

خوراک ویژه گوساله SFC

پرورش موفقیت آمیز گوساله بخش فوق‌العاده مهم سرمایه گذاری مفید در گاو شیری بوده، اما متأسفانه هنوز هم به عنوان یکی از سرمایه‌های عمده در صنعت گاو شیری مورد غفلت می‌باشد. دوره زمانی از تولد تا از شیرگیری، به عنوان بزرگ‌ترین چالش متابولیکی و استرس در گوساله در نظر گرفته می‌شود.

در طول این مرحله بحرانی، گوساله باید پس از تولد، زنده مانده و با محیط تازه مملو از انواع میکروارگانیسم‌های بیماری‌زامقابله کرده، به تغذیه از شیر بیشتر  از خون مادر سازگاری نشان دهد، تکامل و رشد بعد از زایش را شروع کند و تغییرات رفتاری، تغذیه‌ای و متابولیکی در گوساله ایجاد شود، تا یک نشخوارکننده فعال شود. پرورش موفقیت آمیز گوساله در بین این چالش‌ها احتیاج به تلفیق مدیریت، تغذیه و محیط دارد .

ساختمان جفت گاو از انتقال ایمنوگلوبولین سرم مادری به گوساله جلوگیری می‌کند و متأسفانه گوساله بدون داشتن آنتی‌بادی متولد می‌شود، لذا گوساله به طور کامل وابسته به جذب ایمنوگلوبولین‌ها از آغوز مادر است، که این هم تابع حجم آغوز مصرفی، غلظت ایمنوگلوبولین‌ها در آغوز و راندمان جذب می‌باشد.

بنابر این با توجه به این که صرفاً اولین دوشش بعد از زایش آغوز حقیقی است، جهت رسیدن به غلظت مناسب ایمنوگلوبولین در سرم (۱۵ میلی‌گرم در میلی‌لیتر سرم) بایستی مقدار کافی آغوز با کیفیت را هرچه سریع‌تر بعد از تولد مصرف کرد. توانایی گوساله در رفع وابستگی به شیر مادر تا حد زیادی به تکامل وظایف شکمبه وابسته است .

جیره با توانایی بالای تخمیر ، با تولید اسیدهای چرب فرارعامل موثری بر تحریک رشد بافت‌های پوششی پیش معده در گوساله تازه متولد شده می‌باشد . فرایند  تکاملی دیگر، ایجاد جمعیت پایدار و متعدد میکروارگانیسم‌های بومی شکمبه است. پژوهش‌ها نشان داده است که  فرمولاسیون جیره در این مرحله که دوره انتقال بحرانی تکامل می‌باشد نیاز به توجه بیشتری دارد.

طی چند هفته اول زندگی، رشد و تکثیر سلول‌ها در اندام‌های درونی حیوان به سرعت انجام می پذیرد و در صورتی که مواد مغذی  مناسب و متناسب با مرحله رشد گوساله در اختیار این اندام‌ها قرار گیرد، این اندام‌ها به متابولیز میزان بالای مواد مغذی عادت کرده و در آینده تولید و عملکرد بهتری خواهند داشت .

ضعف عمومی و کم اشتهایی در گوساله ها عمدتا به دلیل  اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و سیستم ایمنی اتفاق می‌افتد و باعث کاهش جذب مواد مغذی در بدن ، به هم خوردن بالانس مواد معدنی و الکترولیت‌های  ضروری، خسارت به بافت روده ، کاهش شدید وزن  و نهایتا مرگ می‌شود و این یکی ازمشکلات بسیار مهم در دوران شیرخوارگی گوساله می‌باشد.

S.F.C موجب افزایش سرعت رشد و سلامت روده شده و از آنجایی که دستگاه گوارش نقش عمده ای در سیستم ایمنی گوساله دارد، بالا بودن کیفیت هضم و جذب S.F.C باعث بهبود رشد و سلامت گوساله می‌گردد.

این محصولی که بعنوان خوراک مخصوص گوساله معرفی میشود دارای خواص ذیل می باشد :

۱-       برطرف کردن ضعف عمومی و کم اشتهایی که باعث تقویت و بازگشت  مجدد سیستم ایمنی و گوارش گوساله می‌شود.

۲-       فراهم کردن منبع سریع انرژی و حمایت از فلور میکروبی دستگاه گوارش و تقویت آنزیم های گوارشی

۳-       جلوگیری از اسیدوز خصوصا نوع متابولیکی آن

۴-       فراهم کردن مواد مغذی مناسب و متناسب با مرحله رشد گوساله ، بالانس مواد مغذی ، معدنی و ویتامین‌ها

S.F.C به عنوان یک خوراک کمکی می‌تواند در کمترین زمان ممکن ضعف عمومی گوساله را که برای دامدار بسیار حائز اهمیت است ، جبران نماید.

خوراک اماده  گوساله (S.F.C (Special Feed for Calves حاصل کار گروهی تعدادی از متخصصین و کارشناسان علم تغذیه دام در کارخانه دامداران دالانکوه می باشد و مکانیسم اثر آن بر روی موارد بالا متمرکز شده است .

این ترکیب در درمان یا طول زمان بیماری در گوساله‌ها تأثیر نداشته بلکه با تقویت بنیه عمومی در جبران عوارض ثانویه آن بسیار موثر است و  باعث  ریکاوری دام می گردد .

این محصول  با توجه به ترکیبات به کار رفته در آن در حداقل زمان ممکن هوشیاری، شادابی و اشتهای حیوان را بازگردانده و باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارش دام می‌گردد، به طوریکه گوساله فرصت پاسخ به درمان را پیدا کرده و از مرگ ناگهانی نجات می‌یابد. استفاده از این محصول در دو هفته اول زندگی گوساله باعث بالا رفتن سیستم ایمنی حیوان شده و حیوان را در برابر ابتلا به بسیاری از بیماریها واکسینه می کند .

علاوه بر این تحقیقات نشان داده مصرف   S.F.C  به صورت ۲۰ گرم در روز در طول دوره پرورش نرخ تلفات گله را ۳۰% کاهش داده و میانگین وزن گوساله را در ۳ ماهگی ۷ % افزایش می دهد .

جدول زیر نتایج آزمایش این محصول در یکی از فارم های مصرف کننده S.F.C نشان میدهد .

البته ناگفته نماند که در پرورش گوساله مدیریت بالاترین اهمیت را دارد از جمله، مصرف بموقع مقدار کافی آغوز  با کیفیت مناسب، رعایت مسایل تغذیه‌ای، و بخصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای گوساله نقش حیاتی دارد. در ترکیب این محصول از مواد گیاهی به همراه بعضی افزودنی‌های مجاز غذایی و مکمل‌ها با مقادیر استاندارد استفاده شده است و آنتی بیوتیک سنتتیک در این ترکیب جایگاهی ندارد این محصول در بسته بندی های ۵۰۰ گرمی ارائه می‌گردد.

ترکیبات:

پروبیوتیک ارگانیک حاصل از تخمیر شیر، تفاله چغندرقند، نمک ، اسانس مجاز خوراکی ،  مکمل و بافر مخصوص گوساله و سایر افزودنی های مجاز خوراکی .

مقدار مصرف :

هر هفته  ۱۴۰ گرم  به ازاء هر رأس گوساله و در مواقع استرس ، کم اشتهایی و ضعف عمومی ۳۰۰ گرم در روز برای هر رأس گوساله

روش مصرف :

۱۰۰ گرم از پودر S.F.C را در نیم لیتر آب با  دمای ۴۰ درجه مخلوط کرده پس از چهار دقیقه با شیر خوران مناسب (خروجی شیر خوران می بایست حدود نیم تا یک سانتیمتر باشد ) به گوساله بدهید.

تذکر : مواظب باشید در هنگام خوراندن ، محلول باعث خفگی گوساله نشود.